Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Kripto Para Güvenilir mi?

Kripto paralar, geleceğin parası olarak her geçen gün hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Bitcoin, kripto paralar arasında en çok bilinenidir. Bu unsurun dışında son zamanlarda oldukça fazla kazanan ve ilgi çeken alt coinler ile kripto piyasası her geçen gün büyümektedir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para yeni nesil para birimidir. Daha geniş bir tanımı ile kripto para; şifreleme yoluyla oluşturulan dijital para biçimi olmaktadır. Kripto para; bir banknot ya da madeni para gibi fiziksel bir yapısı yoktur. Bir merkez bankası ya da resmi makam tarafından üretilen ya da verilen bir para birimi değildir. Kripto para birimleri; internetteki verilerdir. Bir blok zinciri yani diğer bir ismi ile block chain olarak ifade edilen bir nesne ile oluşturulmakta ve yönetilmektedir. Söz konusu blok zinciri herhangi bir sayıda olan bilgisayar arasında paylaşılan bir dijital defterdir. İşlemlerin gerçekleşmesi durumunda blok halinde kaydedilir. Bu blokların defterlere girebilmesi için blok şebekesi ağında bulunan belirli sayıda bilgisayar tarafından teyit edilmesi ve onaylanması gerekmektedir. Ağdaki herkes için mevcut olan bu dijital defter, gerçekleşen her işlemin tam bir geçmişini görmek için bu deftere bakabilir ve tüm değişiklikler herkese görünür olur.

Kripto Para Güvenli mi?

Kripto para, güvenli bir para birimidir. Kripto para miktarını birine gönderdiğiniz zaman, işlemin kimliğini doğrulamak adına dijital bir imza oluşturulmaktadır. Dijital cüzdan numarası esas olarak sizin yani göndericinin adresidir. Size para gönderildiğinde de bu cüzdan numarasına gönderilmektedir. Birisine para gönderildiğinde de cüzdana erişmeyi sağlayan şifre kullanılması sayesinde dijital imza kullanılmış olur. Kripto paralar; merkezi bir sistem üzerinden yönetilmez. Bundan dolayı da manipülasyon gibi kötü niyetli işlemlerin yapılmasını engellemesi bakımından oldukça güvenilir olmaktadır.  İlk etapta güvenlik alt yapısı çok sağlam olmayan bu para birimleri teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi sayesinde güvenlik açıklarını kapattı. Ancak yine de bu sistemde bazı aksaklıklar ve güvenlik problemleri meydana gelebilmektedir. Bu para birimine sahip olan kişilerin, işlem sırasında kullandığı veritabanı ve elektronik cihazını kontrol etmesi ve güvenilirliğinden emin olması en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. Kişisel bilgisayarlarınızda kripto ile işlem gerçekleştiriyorsanız; bunu kısa süre içinde sanal cüzdanınıza aktarmanız gerekmektedir. Aksi halde; bilgisayarın çökmesi gibi durumlarda para da kaybolabilmektedir. Hacklenme gibi durumlar bu para birimi için en ciddi risklerden biridir. Milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan ve büyük şirketlerin sahip olduğu kripto paralara siber saldırılar meydana gelebilmektedir. Anonim şekilde alım ve satım işlemlerinin yapılması da mevcut olan risklerden biri. Kripto paranın çalınması oldukça ender bir durum olsa da mümkün olabilmektedir.

Bknz: Kripto Paralar Hakkında Daha Fazla Bilgi

Kripto Para Yasal mı?

Türkiye dahil olmak üzere dünya devletlerinin bir bölümü henüz kripto para birimlerini tanımamaktadır. Bundan dolayı da kripto paralar yasal bir düzenlemeye tabii değildir. Bundan dolayı da kripto paralar bir suç unsuru değildir.  Türkiye kapsamında kripto para kullanımını ve ticaretini sınırlandıran, vergilendiren bir kanun da mevcut değildir. Bu durum birçok yatırımcı için bir avantaj olarak algılanmaktadır.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!