Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Kredi-kartlari

Kredi Kartı Güvenliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Günlük hayatımızda birçok alanda ve birçok sektörde kredi kartı kullanmaktayız.  Kredi kartları para giriş çıkışı sağlayan önemli fonksiyonlara da sahiptir. Bundan dolayı maddi durumumuzu korumak adına kredi kartlarımızın güvenli olmasını isteriz. Aynı zamanda teknolojinin yaygın olmasından dolayı internet üzerinden alışveriş yapabilmekteyiz. Bununla birlikte internet üzerinde yaptığımız alışveriş sonrasında ödemeyi ise, internet üzerinden yapmak zorundayız. Bu gibi ödeme durumlarında başlı başına dikkat etmeniz gereken bazı durumlarda bulunmaktadır. Öncelikle ödeme yapacağınız sayfanın kurumsal ya da işletme sayfası olması önemlidir. Bu gibi sayfaların kurumsal ya da gerçekten ilgili sayfalar olduğunu anlamak için, site adresinin önünde yer alan ‘’https’’ bağlantısı olmasına dikkat edilmelidir. ‘’https’’ bağlantısı olan siteler güvenlik sertifikasına sahip siteler anlamına gelmektedir. Ödeme yapacağınız sitede bu bağlantı yer alıyor ise, kredi kartınız ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra alışverişlerde kredi kartınızı kullanmak istemiyor iseniz, sanal kartlara başvurabilirsiniz. Aynı zamanda sanal kartları kullanırken 3D ödeme seçeneğini aktif hale getirerek, ödeme işlemini gerçekleştirirken, telefonunuza gelen onay kodu ile işlemi onaylayarak tamamlayabilirsiniz. Bundan dolayı kredi kartı güvenliği için dikkat edilecek maddeler arasında da sanal kart yer alabilir. Sanal kartlar sayesinde kredi kartı bilgilerinizi internet üzerinde kullanmak zorunda kalmazsınız.

Kredi Kartı Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kredi kartını içiniz rahat bir şekilde kullanabilmek için, dolandırıcılara karşı bir takım önlemleri kendiniz alabilirsiniz.

Kredi Kartı Güvenliğiniz İçin Dikkat Edilecek Maddeler;
– Sahip olduğunuz kredi kartınızın üzerinde bulunan, 16 haneli numarayı, kartın geçerlilik tarihini ve arkasında yazan üç haneli güvenlik kodunu kurumsal, güvenebileceğiniz yerler haricinde kimse ile paylaşmayınız.
– Herhangi bir alışveriş sırasında kredi kartı ile harcama yapacağınızda mutlaka belirlemiş olduğunuz şifre ile yapın. Alışverişi imza ile yaparsanız , mağazanın size vermiş olduğu slip ve faturalarda imzanızı kullanmayınız.
– Aynı zamanda kredi kartı bilgilerinizi içeren hesap ekstresini ya da kredi kartı ile alakalı belgeleri atmayın, kimsenin bulamayacağı yerlere saklayın.
– Sahip olduğunuz kredi kartını nerede sakladığınızdan emin olun , Aksi taktirde kredi kartınızı bulamadığınızda anında kayıp çalıntı bildirimi yapın.