Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

işyeri ipotekli ihtiyaç kredisi

Konut Kredisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Konut fiyatlarının artması sebebiyle bankaların konut kredisi türüne talep de artmış durumdadır. Maddi olarak orta düzeyde olan bir ailenin para biriktirerek ev alması yeterince zorlaştığı için ve bankaların konut kredisini cazip kılmaya başlamasından dolayı insanlar bu yola başvurmaya başlamıştır.

PEKİ KONUT KREDİSİ İÇİN NE YAPILMALI?

Konut kredisi için yapılacak ilk şey aslında alınacak evi belirlemektir. Çünkü bankalar alınacak evin fiyatına göre %80 e kadar kredi vermektedir. Geri kalan %20 ise kişilerden istenen peşinattır. Ayrıca kefil istenmemektedir çünkü alınan ev bankaya ipotekli durumda olarak kredi işlemi gerçekleşmektedir. Yani ev belirlenip bankaya gidildiğinde bankalar evin durumu için ekspertiz gönderir buna göre verilecek kredi belirlenir ve banka kredinin herhangi bir nedenle ödenmemesine karşın evi ipotekleyerek kendini garantiye alır. Kişilerin kredinin tamamını ödemesi durumunda ise ev üzerindeki ipotek kalkarak evin tamamen sahibi olurlar.

Konut kredisine başvurmadan önce yapılması gerekenlerin başında ayrıca gelir gider hesaplarınızı yaptıktan sonra ödeyebileceğiniz aylık tutarı belirlemek ve bankaların faiz oranlarını, çekeceğiniz miktardan yapılacak kesintileri, masrafları araştırmanız sizin Lehinize olacak bir adımdır. Zira kimse düşük faizle kredi çekmek varken yüksek faizle krediye girip daha fazla ödeme yapmak istemez.
Tüm bunların dışında geçmişten bu yana bankalarla sorun yaşamamış olmanız ve kredi notunuzun yüksek olması da konut kredisi için bankaya gittiğinizde sorun yaşamamanıza neden olacaktır.
En çok merak edilen sorulardan biri de kredinin vadesi. Konut kredileri 5/10 yıl arasında kişinin çekeceği miktara, elbette gelir durumuna göre ödeyeceği aylık tutar miktarınca değişecektir. Ve Türkiye’de genelde sabit ödeme tutarı belirlenmektedir. Yani kredinin ilk taksitten son takside kadar vade boyunca aylık ödeme tutarı aynı miktarda olmaktadır.

KONUT KREDİSİ İÇİN BANKADAN İSTENİLENLER;

-nüfus cüzdanı
-alınacak evin tapusu
-sigorta bilgileri
-gelir belgesi