Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

italyada-calismak-bilgi

İtalya’da Asgari Ücret (2019-2020)

Özellikle Türkiye’den Avrupa ülkelerinde çalışmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biri olan İtalya’nın çalışma şartları ve İtalya’da asgari ücret isimli bu araştırmamızda aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Avrupa ülkeleri arasında turizm anlamında en başarılı ülkelerden biri olan İtalya sadece turistlere değil yabancı işçilere de kapılarına açan ülkelerden biri. Tabi ki Türk parasına göre İtalya’da yaşamı kıyaslarsanız günümüz ekonomik konjüktüründe gerçekten de pahalı fiyatlar ortaya çıkacaktır.

Örnek vermek gerekirse Türkiye’de bir bardak kahveyi 10-15 TL arasında içebilirken Roma gibi turistik kentlerden kahve fiyatı 5-10 Euro’yu bulabiliyor ki bu durumda Türk parasına çevrildiğinde Türkiye’nin asgari ücretine göre ciddi rakamlar diyebiliriz. İşin turistik boyutunu bir kenara bırakıp İtalya hakkında genel bir değerlendirme yapalım.

İtalya Hakkında Özet Bilgi

Öncelikle İtalya bir Akdeniz ülkesi. Kültürel ve doğal bir çok zenginliği bünyesinde barındıran İtalya 53 adet UNESCO tarafından koruma altına alınmış eseri barındırıyor. Dünyanın en düşük doğum oranına sahip ülkelerden biri olan İtalya’nın güncel nüfusu yaklaşık 60 Milyon civarıdır.

İtalya Asgari Ücret

Para birimi olarak € (Euro) kullanılan İtalya’da bir asgari ücret uygulaması yok. Bu bilgi “İtalya’da Asgari Ücret” sorgusunu yapan kişileri ciddi anlamda şaşırtmış olabilir ancak İtalya’da sabit bir asgari ücret bulunmuyor. İtalya’da ortalama maaş ne kadar diye soracak olursanız da ortalama maaş vergiler çıktıktan sonra 1.400€’dan biraz fazla.

Peki İtalya’da maaşlar nasıl?

  • Muhasebeci maaşı=1842.3€
  • Mimarın maaşı=2194.74€
  • Dadı maaşı=718.23€
  • Garson maaşı=1069.78€
  • Dişçi maaşı=5364.03€

İtalya’da Çalışma Şartları

İtalya’daki çalışma şaartlarının bir çok ülkeye göre iyi olduğu söylenebilir. İtalya’da çalışma saatleri iş yerine göre ve işe göre değişkenlik gösterebiliyor ancak genele bakacak olursa sabah saat 8 ve 9 gibi iş saati başlıyor. Toplam iş saati bir gün için 9 saat olarak belirlenmiş. Tabi İtalya’da olmanın bir avantajı var o da siesta saatleri. Yani gün içerisinde çalışanların dinlenebilecekleri kendilerine ait bir zaman dilimi tahsis ediliyor. Siesta saatlerini çıkardığınızda ise toplam çalışma saatiniz 6 saat veya 7 saate tekabül ediyor.

Her sene gerek eğitim gerek çalışma gerekse turizm için bu güzel Akdeniz ülkesine binlerce kişi seyahat ediyor. Hangi alanda çalışırsanız çalışın özellikle yaz aylarında İtalya’da çalışmanın keyfini boş zamanlarınızda çıkarmayı unutmayın!

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!