Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

EFT IPTAL

EFT Nasıl İptal Edilir?

Bankacılık işlemleri içinde belki de en çok ihtiyaç duyulan ve başvurulan uygulamalardan bir tanesi; para gönderme işlemidir. Hem internet hem de mobil bankacılık işlemlerinde sıklıkla kullanılan EFT işlemi birçok soruyu da beraberinde getirmektedir.

Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar aracılığı ile para gönderme işlemleri iki yöntemle yapılabilir. Bu yöntemlerden ilki havale olup diğer yöntem ise EFT olmaktadır. Havale bankanın kendi içindeki şubeleri ile aynı bankada mevcut olan iki hesap arasında para gönderme şeklidir. Günün her saati bu işlem yapılabilir. Diğer bir para gönderme yöntemi ise EFT olarak karşımıza çıkar. EFT farklı banka hesapları arasında yapılan para transferlerine verilen isimdir. EFT, havale işleminde olduğu gibi günün her saati gönderilemez. Mesai saatleri olan sabah 9 ile akşam 15:00 ya da bazı bankalarda 16:00’a kadar para gönderilebilir.

Teknoloji bu denli gelişmeden önce EFT hesap numarası ile yapılmaktaydı. Bunun için karşı tarafın şube ismi, şube kodu, hesap numarası gibi bilgilerinin alınması gerekmekteydi. Ancak IBAN numarasının çıkması sayesinde yalnızca İBAN ile EFT ya da havale işlemleri yapılabilmektedir.  EFT işlemlerinde sıkça rastlanan sorunlardan birisi ise yanlış gönderilen EFT’lerdir. Banka müşterilerinin en sık kullandığı işlemler arasında elbette para çekme ve para gönderme işlemleri bulunmaktadır. Banka, çeşitli hizmet kanalları desteği ile gerçekleştirilen bankacılık işlemlerini iki farklı şekilde yapabilir. Banka, kendi şubeleri arasında yapılan para transferlerinde havale kullanmakta, farklı banka hesapları arasında ise EFT kullanmaktadır.Para transferi çeşitleri arasında en çok kullanılanı da elbette EFT işlemidir. Birçok bireysel ve ticari müşterinin kullanmış olduğu EFT işlemi herhangi bir sorun yaşanmadan gerçekleştirilebilmesi için şubeler, ATM, internet ve telefon bankacılığı aracılığı ile yapılabilmektedir. Bireysel olarak internet ve telefon bankacılığı üzerinden yapılan EFT işlemlerinde yaşanan en büyük sorunların başında elbette yanlış girilen İBAN ya da hesap numaraları sebebiyle EFT’nin yanlış yapılması gelir. Banka müşterilerine bu noktada düşen en önemli meselede EFT nasıl iptal edilir soruna cevap bulmalarıdır.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Para transferi için EFT işlemini kullanıyorsanız; bu aşamada banka müşterileri hatalı veya yanlış bir aktarım yaptığınızı anladığınız zaman; hiç vakit kaybetmeden işlemi gerçekleştirdiği platform üzerinden uygulamayı iptal etmelisiniz. İnternet bankacılığı üzerinden EFT işlemini gerçekleştiren bir gerçekleştirmişseniz;  “Genel Müdürlük tarafından onaylanmadan” bu işlemi aynı platform üzerinden iptal etmelisiniz. Bunun için bankacılık işlemleri menüsünde bulunan; para transferleri içerisindeki EFT iptal menüsünden bu işlemi yapabilirsiniz. Para transferini telefon bankacılığı üzerinden yapmışsanız; yine işlemin onaylanmadan önce görevli personel aracılığı ile bankanın telefon bankacılığı üzerinden işlemi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer ileri tarihli EFT işleminin yanlış yapıldığı tespit edilirse yine paranın transfer edileceği günden önce iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!