Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsada Lot Ne Demektir?

Mesela borsa kelimesi hiç yabancı televizyonlardan izlediniz mi bilemiyorum ama onlarda market ismini alıyor. Bizde de market ismi alış veriş yapılan mekân olarak biliyoruz ki aslında borsanın mantığı da hafiften budur.

Peki, marketlerden alış veriş yaparken bizler genelde adet, tane, koli, kutu, litre, paket, karton, ton, gram, kilo, litre, demet, düzine, poşet vb. gibi birimlerle satın alıyoruz. Para alırken de para üstü verirken de TL veya kuruş ile işlem yapıyoruz. Çünkü bizim kolayımıza gelen ve aklımıza da yatan da bu.

Borsada bu işler nasıl oluyor. Ben kaç adet ne alıyorum, nasıl alıyorum diye soracak olursak, bizlerin borsada yapmış olduğu miktar birimin ismi de Borsada Lot‘ dur. Manava gidip bana oradan 3 kilo elma, 5 Tane domates, 1 demet yeşil soğan, 1 demet maydanoz verir misin deriz. Ya da kasaba gittiğimizde bana oradan bir kilo et veya bir tane tavuk verir misin deriz.

Peki ya borsada işlem göreceğimiz zaman borsadaki hisse senetlerini bizlere alıp satacak olan aracı kurum ve kuruluşlara ne diyeceğiz. Lot bize neyi ifade ediyor?

Peki bu isme neden daha anlaşılır bir isim bulamadık diye soracak olursak da sanırım bu kelime yabancı dilden bizim dilimize geçmiş bir kelimedir.  Borsada Lot bizlere hisse senetleri piyasasındaki işlem birimini anlatmaktadır. Başka bir deyişle de 1 Lot eşittir 1 adet hisse senedine denk gelmektedir. Artık o hisse senedi kaç TL’ dir. Kaç adet alınacak? Kaç adet satılacak? Onu da sizler bilirsiniz.

Peki Lot Nasıl Hesaplanır?

Potansiyel yatırımcılar için Lot hakkında biraz daha detay vermek istiyorum. Öncelikle Lot nasıl hesaplanır? 1 Lot kaç adetten oluşur ona göz atalım.

1 Lot = 100.000 Adet

0.10 Lot= 10.000 Adet

0.01 Lot= 1000 Adet

Her paritede  1 Lot ilk para birimine göre 100.000 Adeti belirtmektedir. Örneğin; EURUSD paritesinde 1 Lot = 100.000 EUR’dur.

Düşünceni Paylaş!