Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Volume Nedir?

Volume aracılığı ile fiyat hareketlerinin daha sağlıklı bir şekilde yorumlanması ve analiz edilmesi sağlanmaktadır. Piyasalara bakıldığında genelde yükselen bir piyasa da bu yükselişe paralel olarak yüksek bir hacmin oluşması beklenir. Düşüş olduğunda ise bu beraberinde hacimsel olarak bir daralmayı getirmektedir. Olaya bu açıdan baktığımızda Volume trendin dönüş ve kırılma noktalarının tespitinde de bizlere yardımcı olmaktadır. Bu göstergeye baktığımızda işlem hacminin biraz toparlanmaya başladığı anlarda yükselişin beklenmesi gibi, yükselmenin olduğu anlarda da azalan bir hacim bize hacimde meydana gelebilecek gevşemenin habercisi niteliğindedir.

Bu bilgilerden hareket edecek olursak artan bir hacmin zamanla düşmeye başlaması ya da bu durumun tam tersi olarak sabit duran ya da azalan bir hacmin artmaya başlaması, bize mevcut bir trende ters yönlü bir gelişmenin yaşanacağının ilk sinyallerini vermektedir. Düşüş de yaşanılacak olursa olsun, ya da yükseliş de gerçekleşecek olursa olsun her zaman yüksek bir hacmin olması trendin aynı yönde devam edeceğinin düşünülmesini yaygın bir şekilde göstermektedir. Bunun tam tersine düşük işlem hacimlerinin dip fiyat oluşturduğu durumlar düşünülmeyecek olursa bu durum bir kararsızlık halini işaret etmektedir.

Özellikle bu durum için Dow kuramında çok bahsedilmiştir. Bu kurama göre üzerine oldukça çok durulan bir Volume için ‘’trendi onaylamalıdır’’ denilmektedir.  Bu durumun anlamı da yükseliş trendinin olduğu zamanlarda buna paralel olarak işlem hacminin de artması, tam tersine gevşemelerin meydana geldiği trendlerde ise işlem hacminin azalmasıdır.

Volume Oscillator

Volume Oscillator sayesinde ise hisse senetlerinin hareketlerinin analiz edilmesi sonucunda oluşan iki ayrı hareketli ortalamalarının arasında bulunan değer farkı ortaya çıkmaktadır. Bu değer göstergede yüzdesel olarak veya gösterge olarak karşımıza çıkabilir. Ayrıca bu gösterge sayesinde işlem hacmi trendinin ne yönde ilerlediğini de saptayabiliriz.

Düşünceni Paylaş!