Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Viop Nedir ?

Borsa Viop Nedir?

Viop terimi bazı kaynaklarda vob diye de geçer. (vadeli işlemler ve opsiyon borsası). 2005 yılında İzmir’de açılmış olan, Türkiye’nin ilk özel borsa kuruluşudur.

Borsa Viop Nedir?

Vadeli işlem sözleşmelerinin alınıp satıldığı piyasadır ve bu sözleşmelere Türev araçları ismi verilmektedir. Döviz dalgalanmalarından korunmak amaçlı yani elde bulunan bir varlık ya da borcun değerinin zamanla değişmesini engellemek için kurulmuştur. Ancak günümüzde daha çok Spekülasyon amaçlı yani fiyat hareketlerinden para kazanmak için kurulmuştur. Eğer yatırımcı, borsanın yükseleceğini düşünüyorsa alım, düşeceğini öngörüyorsa da satış yapar. Buna bağlı olarak Viop iki yönlü bir piyasadır. Diyebiliriz. Viop hem yükseliş hem de düşüşlerden kazanç sağlama imkânı vardır ve bu piyasada alım yaptığınızda uzun pozisyon açmış olursunuz. Eğer fiyatlar yükselirse kar eder, düşerse de zarar edersiniz. Şayet Viop alım pozisyonunuz yokken yani uzun pozisyon açmamış durumda iken satım yaparsanız, kısa pozisyon açmış olursunuz ki, bu durumda da piyasa düşerse kar eder, yükselirse de zarar edersiniz.

Viopda işlem yapabilmeniz için, Viop üyesi bir aracı kurum ya da bankada hesap açtırmanız ve aracı kurum ya da banka ile ”türev araçlar çerçeve sözleşmesi’ ‘imzalamanız yeterlidir.

Viopun avantajlarından bahsetmek gerekirse, burada işlemlerin vergiden muaf olduğu unutulmamalıdır. Küçük miktardaki paralarla büyük pozisyonlar alma ve kar etme imkânını sunması da çok mühimdir. Ayrıca kısa pozisyon açarak düşüşlerden de kazanç sağlamanızı sağlar. Ek olarak, yatırımcı, üretici, ithalatçı, ihracatçı tüm reel sektörler için, fiyat, kur ve faiz riskine karşı korunmayı hedefler. Son olarak Viop risk yönetiminin yanı sıra ürünlerin ilerde oluşabilecek fiyatları hakkında da fikir verir. Vadeli işlemler ve obsiyon borsası ile Portföyünüz de çeşitlendirme yapabilir ve bu sayede riskinizi yayabilirsiniz. Ayrıca viop piyasasında en çok işlem gören sözleşmeler viop30(imkb30), viop dolar(dolar), viop euro(euro) ve viop altın(altın) kontratlarıdır.