Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Varant Nedir?

Borsa varant ta kaybetmeyi göze alacağınız miktardaki parayı varanta yatırın. Varantlar durduk yere değer kaybettiğinden bu kısma dikkat edin. Vadesi yakın olan varantları tercih etmemenizde de fayda var. Ucuz varanta yönelmeyin. Cazip görünse de, ucuz varant, zaman değeri ve kullanım fiyatı uzaklığı sebebiyle değeri sıfıra düşebilir. Yeni başlayan yatırımcılara tavsiye olarak 3 ay vadeli kullanım fiyatı, spot fiyata en yakın varantı seçmeleri yönünde. Spot borsada fiyat anlamındadır. Varant hisse değildir. Hisseye dayalı alım satım hakkıdır. Küçük bir primle hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Sınırlı riskler sınırsız kazanç sağlamaktadır.

Dayanak varlık; varantın bağlı olduğu varlığı temsil eder. Hisse senetleri ya da endekslerdir. Yatırım aracı olan altın ve dövizlerde dayanak varlık grubuna girerler. Vade; varantın sağladığı hakkın son tarihtir. Kullanım fiyatı; Varantın alım ve satımlarda verdiği fiyat seviyesidir. Çarpan; varantın dayanak varlığında bulunan adet sayısına göre alım satım hakkı olduğunu gösteren tablodur. Alım varantı; Dayanak varlıkta alma hakkıdır. Alım varantlarının değeri dayanak varlık değer kazandıkça artar. Satım varantı; satma hakkıdır. Dayanak varlık değer kaybettikçe fiyatın artması beklenir. Dayanak varlıktaki beklenti yönünüzü belirledikten sonra, yükseliş beklentinizde alım, düşüş beklentinizde satım varantlarıyla yatırım yapabilirsiniz.

Piyasada Hangi Varantlar Var?

2011 Yılının Ağustos ayından itibaren BIST’da Endeks-30, AKBNK, EKGYO, EREGL, GARAN, ISCTR, KCHOL, TCELL, THYAO, YKBNK tamamen endeks ve hisselerine dayalı bu varantlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra döviz varantları da bulunmaktadır. (USDTRY)

Varantların Riskleri Nelerdir?

Varantların vadesi kısıtlı olduğundan bu vade süresi içerisinde beklentilerinizin gerçekleşmesi gerekmektedir. Yani beklediğiniz beklentiler boşa çıkarsa yatırdığınız tüm paraları kaybedebilirsiniz. Varantlarda hakkın değeri vadenin yaklaşması ile azalmaktadır. Oldukça riskli olan bu varantlar vade içerisinde veya vade sonunda sıfıra inebilmektedir.  Ama vade içerisinde varantlar sıfıra bile inse ilerleyen günlerde beklenti olumlu yönde devam ederse tekrar değerli hale gelebilmektedir.

Düşünceni Paylaş!