Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Pivot Nedir?

Borsa Pivot Nedir? Ne Demektir?

Borsada yatırım yapanlar ve analizciler borsadaki işlemlerini gerçekleştirirken çeşitli analiz yöntemlerine başvururlar. Bu analizler sayesinde finansal varlıklar için destek ve direnç noktalarını bulup, bu noktalar ışığında ilgilendikleri finansal varlığın yönünü tayin etmeye çalışırlar. İşte bu noktada yatırım kararı alınırken özellikle küçük fiyat dalgalanmalarından, hareketlerinden faydalanmak isteyen kısa vadeli yatırımcılar ya da olağan kullanımıyla al-saçtılar için vazgeçilmez olan “Pivot” terimiyle karşılaşırız.

Piyasa hareketlerini ve dalgalanmalarını öngörmeyi sağlayan, çeşitli matematiksel yöntemlerle hesaplanan ve bu hesaplamalar ışığında ilgili finansal varlığa hangi yönde baskı olduğunu görmemizi sağlayan yönteme Pivot denir. Farklı hesaplama yöntemleri (klasik yöntem, camarilla yöntemi, woodie yöntemi, fibonacci yöntemi) bulunmakla beraber genel olarak Pivot; ilgili finansal varlığın o günün kapanış fiyatı, en yüksek fiyatı ve en düşük fiyatının toplamının 3’ e bölünmesi ile bulunur. Pivot noktası: kapanış fiyatı +en yüksek fiyat+ en düşük fiyat/3 şeklinde de formüle edilebilir.

Peki bu şekilde hesaplanan Pivot noktaları yatırımcılar için neyi ifade eder? Borsada işlem yapmak isteyen her yatırımcı özellikle de kısa vadeli yatırımcılar öncelikle bu Pivot noktalarına bakmalıdır. Çünkü fiyatlar en çok da bu Pivot noktalarında reaksiyon göstermektedir. Eğer herhangi bir finansal varlığın o anki fiyatı hesaplanan Pivot rakamının altında ise o finansal varlık için “aşağı yönlü baskı” vardır denilir. Bu durumda bu finansal varlık için piyasa satış meyillidir denilir. Ancak herhangi bir finansal varlığın o anki fiyatı bu hesaplanan Pivot rakamının üstünde ise o finansal varlık için “yukarı yönlü baskı” vardır denilir. Bu durumda da bu finansal varlık için piyasanın alış meyilli olduğu düşünülür.

Pivot Noktaları Nasıl Hesaplanır?

Pivot noktaları ve bununla ilişkili olan destek ve direnç seviyeleri, yapılan son işlem seansı ile en yüksek ve en düşük kapanış fiyatlarından faydalanılarak hesaplanmaktadır. Bunu kısa yoldan hesaplamak için Pivot hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz.

Düşünceni Paylaş!