Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa OBO Nedir?

Sağ omuz, sol omuz ve ortada da baş olmak üzere üç tepeden oluşur. Fiyatların artış yaptığı dönemde sol omuz oluşur ve trend yukarıdır. Fiyatlar artış yapıp ta yükseldikten sonra küçük çaplı bir düşüş olur. Bu küçük çaplı düşüş sol omuzu oluşturur. Çekilmenin sonlandığı yere ise boyun adı verilir. Boyun seviyesinden gelen alımla trend yeniden başlar. Fiyatların sol omuz hizasını geçmesiyle oluşan tepeye de baş denir. Fiyatlar tekrar geri çekilip boyun hizasına geri geldiğinde fiyatlarda son kez görülen yükseliş genelde sol omuz hizasında ya da daha aşağıda olur. Bunun sonunda da sağ omuz oluşmuş olur.

Adını insana benzediği için alan bu formasyonun doğruluk oranı oldukça yüksektir. Omuz baş omuz formasyonu yükselen ya da alçalan trendin sonunda görülebilir. Omuzlar simetrik olmaya eğilimlidir.

Yükselen trend ivme kazanır ve hisseye ilgi başlamasına neden olur. Karlarını paraya çevirmeye çalışan yatırımcıların satışları ve talep hızı azalması nedeniyle çıkış hızı azalır. Bunlardan herhangi birinin eksik olması ile beklenen seyir şüphe ile karşılanır. Bu formasyonun en önemli özelliği işlem hacimleri karşılaştırılıp üstünlük kararı verilemeyip sağ ve sol omuzun eşit olmasıdır. Sağ omuzdaki işlem hacmi sol omuz ve baş seviyesine göre daha düşük seviyede gerçekleşir. Yani sağ omuzun oluşumu sırasında fiyatlar yükselse bile kaydet değer bir yükseliş olmaz. Boyun çizgisi genelde düz olsa da yukarı ve aşağı eğilimli de olabilir. Aşağı eğilim aşırı zayıf piyasayı, yukarı eğilim ise piyasanın sağlamlığına işaret eder. Formasyon sona ermeden tekrar yükselmesi olasılığı olmaktadır.

OBO – Omuz Baş Omuz formasyonu 3 ya da 4 hafta ile bir kaç sene arasında değişirken uzayan süre de düşüşün daha büyük olması anlamına gelir. Omuz baş omuz formasyonu tamamlandıktan sonra o güne kadar gitmekte olan fiyatların yönünün değişeceği anlamına gelir. Fiyatın en az nereye kadar gerileyebileceği belirlenebilir.

Düşünceni Paylaş!