Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Nedir Nasıl Oynanır?

Borsada bulunan hisseleri analiz eden iyi bir yatırımcı, getiri bakımından altın, döviz ve faiz gibi yatırım araçlarına oranla daha fazla kazanmaktadır. Borsadan para kazanmak ne kadar oluyorsa, para kaybetmek de olduğunu hatırlatalım. Borsaya ilk kez girecek olan bireylerin öncelikle borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Bunun yanında sabır işi isteyen borsa, diğer yatırım araçlarına göre çok sabırlı olunmasının da altını çizerek açıklamak istiyoruz.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa ile ilk kez tanışanların veya tanışmak isteyenlerin akıllarındaki ilk soru ‘’ borsa nasıl oynanır ‘’ şeklindedir. Borsa bir loto tarzı kupon doldurmak mantığı değildir. Borsa oynamanız için herhangi bir bankadan yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Vadesiz hesabınız olsa dahi ilk aşamada yatırım hesabı açtırmanız ve bu hesabın içinde hisse değerine paralel olacak şekilde bir miktar paranız olması da söz konusu.

Hesabınızda önemli bir miktar para olması dahilinde artık borsaya başlayacağınızı söylemek mümkün. Tabi önceliğiniz borsada hangi hisse türlerine gireceğinize karar vermeniz olacaktır. Gelişi güzel hisse seçilse dahi borsaya girenlerin %30 na yakını borsadan ilk işlemlerinde zarar ile kapatmışlardır. Bu zarar ile karşılaşmamak için güvenilir hisse senetlerine yatırım yapılmalıdır.

Ülkemizdeki borsayı incelemek istediğimizde A, B, C ve D grubu olacak şekilde, risksizlerden riskliye göre sıralandığını görüyoruz. İlk kez yatırım yapacaksanız eğer kesinlikle B,C ve D gruplarından uzak durmanız gerekiyor. A grubu içinde en çok işlem yapan hisse senetlerini göreceksiniz. Günlük bazda milyon TL değerinde hisse seneti alınıp, satılmaktadır. A grubundan hisse seçeceksiniz şirketi önceden takip etmeniz sizlerin karına olacaktır. Şirket her yıl kar ediyor mu, temettü dağıtıyor mu veya yatırımları nasıl tarzında etmenlere dikkat edilmelidir. Bu etmenlerden sonra banka hesabınızdan yatırım araçlarına girerek, hisse seneti alım satım linkine tıklayarak, belirlemiş olduğunuz hisse senedini alabilirsiniz. Burada her hisse seneti için ‘’ lot ‘’ adı verilen miktarlarda alım satım yapılacaktır. Farz edelim ki, X hissesinin alış fiyatı : 4.25 TL ise 1 lotun değeri o kadar olacaktır. Banka hesabınızda bu hisse için yeterli miktar ise dilediğiniz kadar alım yapabilirsiniz. Almış olduğunuz lotları satmak istediğinizde alış ile satış arasındaki farka dikkat etmelisiniz. Son olarak borsada hisse senetlerini alırken bankaların hemen hepsi komisyon kesmektedir. Yani 1.000 lotluk hisse senetlerini alırken ortalama olarak min 10 TL ile / 20 TL arasında komisyon bankaların kasasına girmekte olup, bu ücretleri sizler o anda hisse seneti alırken veya satarken sizlerden anlık olarak tahsil etmektedirler.

Düşünceni Paylaş!