Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Neden Düşer?

Borsa Neden Düşer?

Birkaç hafta borsanın geneli düşme eğilimine girdiğinde bu demek değildir ki sürekli borsa düşecektir. Borsa düştüğü gibi bu bir fırsat olacak sizlere (hisse fiyatları düşünce almalısınız), borsa yukarıda kaldığı anlarda kar satışlarını da beraberinde getireceğinden (yabancıların çoğu satışa geçer) bunu da bir fırsat olarak görmeniz gerekecektir. Bu durum aynen şu şekilde özetlenebilir; borsa da hisse fiyatları aşağı inince kesinlikle arkanızda belirli bir miktar para olmalı ve bu mevla ile alım yaparak, ortalamanızı düşürmelisiniz. Az önce açıkladığımız ortalama kelimesinde anlatmak istediğimiz bir hisseyi yukarıdan aldığınızda, hisse fiyatı düşerse dipten aldığınızda yukarıdan aldığınız fiyatı aşağıya çekmiş olacaksınız. Yani zararınızı kapatabilirsiniz bunun için arkanızda sürekli olarak her hisse için belirli miktar para olmasına özen göstermelisiniz. Ancak çoğu yatırımcı bireyler tüm parası ile borsaya girmekte ve bu durum kötü sonuçlar doğurabiliyor. Uzman borsa yorumcularına göre borsadan para kazanmak için yapmanız gerekenlerden bir tanesi anapara tutarınızın sadece %30 u ile borsaya girmeniz gerektiğini vurgulamışlardır.

Borsamızda borsanın o hafta düşmesi görülse dahi her hisse kesin düşecek diye bir görüntünün olmadığını zamanla görebilirsiniz. Zira o şirket hakkında ciddi bir anlaşma veya haber var ise borsa %5- de kapatırsa, o hisse en az %3+ primli olabilir. Yani her hisse düşmediği gibi her hisse de çıkmayabilir ve aylarca yatay bantta gezebilir.

Borsanın düşmesindeki ana etkenler gelişen piyasalardaki hareketlilik, dış dünyadaki gelişmeler, siyasi belirsizlik, ülke içinde yaşanacak olası kötü senaryolar, FED toplantı tarihlerine yaklaşması (bu tarihlere dikkat), döviz kurundaki aşırı oynaklık gibi bir çok etmen örnek verilebilir.

Borsanın düşmesi söz konusu olduğu hızlıca haberleri takip etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Ülkemizdeki borsamızın düşmesinde önemli bir paya sahip olan yabancı kesim % lik bakımından çok etkisi olduğu biliniyor. Bununla beraber FED toplantı tarihlerini yazmıştık, bu toplantı tarihine yaklaşan aylarda kesinlikle borsa ve döviz cephesinde aşırı kırılganlık haftasına girilir. Yani para kazanmanın yöntemlerinden biri fed toplantı tarihlerini ve fed tutanaklarını çok iyi analiz etmeniz ve buna göre önceden karar verme yeteneğinizi de işin içine katarak, başarılı bir sonuç ortaya çıkartabilirsiniz.

Düşünceni Paylaş!