Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Momentum Nedir?

Teknolojinin hızla ilerlediği çağımızda borsaya girmek, yatırım ve işlem yapmak hem daha güvenli hem de kazançlıdır. Yapılan yatırımların hızlı bir şekilde internet vasıtasıyla takibi de söz konusudur. Borsada olanların, kazanmak isteyenlerin, çeşitli işlemleri yapanların bildiği birçok kavram vardır. Bunlardan biri de momentum kavramıdır. Fizikteki momentum kavramından esinlenerek borsa finans sektörüne girmiş olan bu kavramın ne anlama geldiğini merak edenler, Borsa momentum nedir? Şeklinde sorusu olanlar için biraz açıklayalım.

Borsada ki başlıca yatırım araçları hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar, döviz gibi menkul kıymetlerdir. Meraklı olanların borsaya bir banka veya foreks gibi bir aracı kurumda vadesiz yatırım hesabı açılmasıyla girebilmektedir. Açılan hesap aktifleştikten sonra bu hesaba ayrıca başlangıç teminatı adı altında bir miktar paranın da yatırılması gerekmektedir. Hangi kurumda yatırım hesabı açıldıysa o kuruma ait web sitesine girerek edindiğiniz bir kullanıcı adı ve şifreniz ile borsa ile ilgili takiplere, işlemlere ulaşılabilmektedir. Kurumunuz size Portföy yöneticiliği, danışmanlık hizmetleri de sunacaktır. Yatırımcıların kazanabilmek için piyasayı iyi takip etmeli, zamanında alım satım yapmalıdır.

Borsada Portföy oluşturulurken sadece bir yatırım aracına değil, birden fazla ve farklı yatırım araçlarına yer vermeye çalışılmalıdır. Portföyünüzde yer verilen yatırım araçları iyi tanınmalı ve takibi yapılmalıdır. Piyasadaki fiyatlarda dalgalanmalar söz konusu olacaktır. Bu dalgalanmalar ekonomik ve politik kaynaklı olabilmektedir. Manipülasyonlar yoluyla alım satım fiyatları yapay olarak düşürülüp yükseltilebilmektedir. Manipülasyon yasal olarak suç olup hatalı karar vermeye yol açabilmektedir. Piyasadaki fiyatlar genellikle hızlı bir şekilde yükselme, belli bir seviyeden sonra ise yavaşlama yani momentumunu kaybetmeye, ardından da düşmeye eğilimlidir. Momentum adı verilen gösterge, belli bir süredeki fiyat farklarını, düşüş ve yükseliş hızını ölçmektedir. Piyasalardaki tempoyu ölçen momentum, fiyat değişimlerini oranlarla ifade etmektedir.

Düşünceni Paylaş!