Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa F-K Fiyat Kazanç Oranı Nedir?

Borsa F/K Oranı Nedir?

Borsa f/k oranı şirketlerin borsada kazanç performanslarını karşılaştırmak için kullanılan oranlardan biridir. Borsa f/k oranı hesaplanması güncel hisse senedi fiyatının hisse başına elde edilen kara bölünmesi sonucu ortaya çıkan bir orandır. Ödenmiş sermaye kadar hisse senedi sayısı vardır.

Hisse senedi başına kar hesabı,  ne kar hisse sayısına bölünerek bulunur. Borsa f/k oranı ise hisse fiyatı hisse başına kar bölünerek hesaplanır. Borsada f/k oranı yorumlaması elde edilen kar için yatırımcının ne kadar ödeme yaptığını gösterir. F/K oranın yüksek olması hisse senedinin yüksek fiyatlarda olduğunu, düşük olması hisse senedinin düşük seviyelerde kaldığı yorumlanır. Baka acıdan bakılırsa fiyat kazanç oranları yüksek olan şirketler için mevcut kar oranlarının yatırımcılar tarafından düşük olması gelecekte şirketlerin büyük karelide edeceğinin beklentisi olarak yorumlanır.

F/K oranı yatırımcının tek başına karar verme imkânı sağlamamalıdır. Her sektörde kendi dinamik ve kar oranları olduğu unutulmamalıdır. Bir performans göstergesi olan F/K oranı ilgili şirketin yer aldığı sektördeki diğer firmalar veya sektör ortalaması ile karşılaştırılması daha uygun olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken genelde gözden kaçan püf noktalar, incelenen şirket geçmiş dönemlerdeki kar oranı yüksek olduğundan F/K oranı çok düşük görünebilir. Burada elde edilen kar mahiyeti nedir buna dikkat edilmelidir. Şayet şirketin elde etmiş olduğu kar ise bu kardan çıkan F/K oranı düşük olması yatırımcıları yanıltabilir. Varlık satışı ve tek seferlik yapılmış olan kar bir sonraki dönemde elde edilemeyeceğinden F/K oranı bir sonraki dönemde karın normale gelmesinden dolayı çok yüksek seviyede kalabilir. Bir şirketin F/K oranı geçmişten bugüne kadar bezer alanda işlem gören şirketlerden daha yüksek oranda işlem gördüğü olabilir. Şirket yüksek büyüme hızı elde etmişi ise önceden fiyatlandırılması piyasa acısından normaldir.

F/K= (Fiyat x Hisse Sayısı)* / Kar

*Piyasa değerini verir

Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Yorumlanır?

Fiyat kazanç oranı sayesinde şirketlerin elde ettikleri 1TL kar üzerinden yatırımcının ne kadar ödeme yaptığı tespit edilir. Örnek verecek olursak bir işletme de F/K oranı 20 ise bu işletmenin yatırımcıları kazanılacak 1 TL kar için 20 TL vermeye gönüllüdür.

F/K oranın yüksek olduğu durumlarda hisse senedinin fiyatının yüksek, F/K oranının düşük olduğu zamanlarda ise hisse senedinin fiyatının düşük olması şeklinde yorumlayabiliriz. Özetleyecek olursak F/K oranı bir işletmenin piyasada toplam işlem gören hisse senetleri ve bunlardan elde edecekleri kar ile doğru orantılı bir şekilde olduğu görülmektedir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!