Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Borsa Blokeli Adet Ne Demek?

Bu kurallardan birisi de borsa blokeli adettir. Blokeli adet yatırım hesabınızda bulunan hisse senetlerini bazı sebeplerden dolayı satmak istediğinizde ve sat emri verdiğinizde gerçekleşir. Bunun sebebi hisse satın aldığınız aracı kurum ve menkul kıymetler borsası arasındaki yazılı veya sözlü uzlaşma süresinden kaynaklanmaktadır.

Yatırımcı hisse senedi satış emri verdiğinde, emri verdiği adet kadar hisse blokeli durumuna geçer. Bu durumda satış emri kabul edilse dahi hisseler ederleri paranın hesaba yatma aşamasına kadar sizin hesabınızda işlem görmeye devam eder. Lakin siz emri verdiğinizden itibaren bu hisselerde bir işlem gerçekleştiremezsiniz. Ta ki emir işleme girmemişse ve emir iptali seçeneği halen daha aktif ise. Bunun yanında şirketlerin bedelli veya bedelsiz sermaye artırımına gittikleri durumlarda da hisselerin blokeli olma durumları yaşanmaktadır. Bedelli sermaye artırımına giden şirket hisselerini, sermaye artımından sonra belli bir rüçhan fiyatı hakkıyla satın alma imkanı doğmaktadır. Bu fiyatları sermaye artırımına giden şirketler belirleyip ortalama 1 TL nominal değerde bulunmaktadır. Yatırımcı bu rüçhan hakkını kullanmak isterse bedelsiz artırımında kendisine hak tanınan adette hisseyi ortalama rüçhan fiyatların satın alır. Bedelli bölünmesi tamamlana kadar geçen süre içerisinde bu hisseler blokeli durumda kalır. Bloke kalktığında hissenin değerinde bir düşme olmasının yanı sıra, alınan rüçhan hisseleriyle hisse adetleri arttığından aradaki fiyat düşüşleri absorbe edilmiş olmaktadır.

Bunun yanında hisse satın alımlarında da aynı durum geçerlidir. Hisselerin adet maliyetlerine karşılık gelen tutarları yatırım hesabında bulundurup, yeni alım emri vermenize müteakip eğer emir kabul edilmiş ise hisseleriniz hesabınıza geçer. Hesabınıza geçen bu hisseler işlem görmeye başlar lakin aracı kurum ve menkul kıymetler borsası arasındaki mutabakat tamamlanana dek yatırımcı hisselerinde al veya sat emri veremez. Bu sürenin bitmesinden sonra blokeli adet ibaresi kalkar ve blokesi kaldırılan bu hisselerde işlem yapabilme olanağı oluşmaktadır.

1 Response
  1. Necdet Altuntaş

    Yeni hisse aldım 1 adet blokeli diyor satışını yapamıyorum sebep nedir bloke ne zaman kalkar

Düşünceni Paylaş!