Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin yazı zincirimizin 2.yazısı ile karşınızdayım. İlk yazımızda basit olarak bitcoin nedir? Sorunun cevabını vermeye çalıştım. Bitcoin nedir? Sorusunu cevaplarken de bitcoinin özellikleri nelerdir onlardan bahsettim. Bu yazımda bitcoinin özelliklerinin neler olduğunu detaylı bir şekilde inceleyeceğim.

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

1-) Bitcoin herhangi merkez bankasına ya da devlete bağlı değildir. Bitcoin üretimini herkes yapabileceği için hiçbir otoritenin bitcoin üzerinde etkisi olmuyor. Bitcoin bu sayede tamamen bağımsızdır. Tabi bu bağımsızlık güven konusunda yanında bir takım soruları da yanında getirmektedir. Dolar Amerikan Merkez Bankası güvencesindeyken bitcoin hiçbir otoritenin güvencesi altında değil. Alternatif para birimi olarak gösterilen bitcoin, güven problemini aşabilecek mi hep birlikte ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

2-)Bitcoinde işlemler güvenlidir. Bitcoin ile işlem yaparken tamamen gizli kalırsınız. Hesabınızı herkes görüntüleyebilir ama hesabın şifreli olma özelliğinden dolayı sizin kim olduğunuzu kesinlikle bulamazlar.

3-)Bitcoin ile yapılan tüm işlemleri herkesin görebileceği şekilde kayıt altındadır. Bitcoin anonimlik özelliği sadece hesap bazındadır. Herhangi bir para transferini herkes görüntüleyebilir ama hesapların izini kesinlikle süremez. Bitcoin bu transferleri Blockchain(Blok Zinciri) isimli veri merkezinde tutmaktadır. Blockhain veri merkezine bu transferleri işlemek ve güvenliğini sağlamak da yine bitcoin madencilerinin görevidir. Bitcoin madenciliği hakkında yazı zincirimizde daha detaylı bilgi vereceğiz.

4-)Bitcoin hesabı oluşturmak oldukça basittir. Bitcoin hesap oluştururken sizden sadece mail adresi ve isim istenir. Bitcoin hesabı oluştururken başka bir sorgu kesinlikle yoktur. Bir kişi kolaylıkla birden fazla bitcoin hesabına sahip olabilir. Bitcoin hesapları oluşturulurken de kesinlikle hiçbir ücret talep edilmez tamamen ücretsizdir.

5-)Bitcoin 7/24 işlem olanağı sağlar. Bitcoin gece gündüz demeden dünyanın bir ucundan diğer ucuna kolay ve hızlı bir şekilde para transferi gerçekleştirmenizi sağlar. Bitcoin para transferi sağlarken sizden herhangi bir komisyon talep etmez(bazı para transferlerini cüzi bir komisyon talep edebiliyor). Bitcoin para transferinde herhangi bir aracı kurum veya banka bulunmayıp tamamen dijital ortamda gerçekleştiği için böyle bir özellik bizlere sunabiliyor.

6-)Bitcoin ile yaptığınız işlemlerin geri dönüşü yoktur. Bitcoin ile para transferi yaparken dikkatli olmalısınız. Bitcoin ile para transferi gerçekleştirdiğiniz zaman kesinlikle bu paranın izini süremiyorsunuz, kime gittiğini bulamıyorsunuz .Paranın izini süremediğiniz için de herhangi bir işlem yapma olanağınız kalmıyor. Yanlış bir işlem yaptığınızda tek yapabildiğiniz karşınızdaki kişinin iyi niyetli biri olup parayı size geri göndermesi için beklemek.

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin yazı zincirinin 2.yazısını da tamamlamış olduk. Yazı zincirinin 2.yazısında bitcoinin özellikleri detaylı olarak inceledik.Bir sonraki yazım bitcoin madenciliği hakkında olacak.  Aklınızda oluşan soru işaretlerini yorum olarak yazmaktan kesinlikle çekinmeyin, hep birlikte soruların cevaplarını arayalım.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

1 Response

Düşünceni Paylaş!