Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Bitcoin ve Kripto Paralar Üzerine Önemli Ülkelerden Açıklamalar

Dünya merkez bankalarının bir kısmı ve bunlardan sorumlu hükümetler, kötüye kullanımı önlemek, anonim ticareti engellemek ve şeffaflığı artırmak için Kripto Paraların daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulundular.

Aşağıda dijital para birimlerinin karmaşıklığına uyum gösteren bazı önemli milletleri sıralıyoruz. Bazıları bu yeni finansal inovasyon dalgasına eleştirel ve geri kalırken, diğerleri daha kucaklayıcı bir bakış açısı sergilemektedir.

  • Güney Kore

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Güney Koreli mali makamlar, Kripto Para birimi ticaret yasağının yasallığını açıklarken, ticari bankalar üzerinde dijital borsalara ticaret hesapları sunan incelemeler yaptılar.

Ancak, bu hafta halka açık bir basın toplantısı sırasında Güney Kore Cumhurbaşkanı’nın icra dairesi sözcüsü Jeong Ki-joon, önerilen herhangi bir Kripto Para yasağının “tartışılacağı ve değiştirileceğini” söyledi.

Jeong Ki-joon, “… Hükümet Kripto Para teknolojisi gelişimini destekleyecek ve hatta finanse edecektir” dedi.

Geçtiğimiz ayın sonlarında, Güney Kore hükümetinin 20 Ocak 2018’de uygulamaya başlaması beklenen dört kapsamlı şifreleme parası düzenleme çerçevesini ortaya koymuş oldu. Bu stratejiler, sorunların önlenmesine ve tüketici korumalarının iyileştirilmesine yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

  • Güvenilir olmayan yatırımcıların yüksek derecede uçucu Kripto Paralar yoluyla kayıplarla uğraşmasını önlenecektir.
  • Düzenlemesiz borsaların, onaylanmamış yatırımcılar için spekülatif platformlar olarak faaliyet göstermesini önlenecektir.
  • Olgunlaşmamış yatırımcıların ve yabancıların Kripto Para birimi değişimi işlemlerinde farklı işlem hesapları açamamalarını sağlayacağız.

Bunlar, Adalet Bakanlığı, Strateji ve Maliye Bakanlığı, Adil Ticaret Komisyonu, Finansal Hizmetler Komisyonu ve Mali Denetleme Komisyonu tarafından oluşturulan bir kripto para birimi görev gücü tarafından tasarlandı.

  • Çin

Çin, gezegendeki en büyük Kripto Para maden merkezlerinden biridir. Sanal para birimlerine karşı büyük bir ilgiye rağmen, yerel düzenleyiciler madencilik faaliyetlerini kısıtladılar, ticaret borsalarını kapattılar ve ilk para tekliflerinde (ICO) yerel bir yasak getirdiler. Bununla birlikte, Kripto Para birimi işlemleri devam ediyor.

Bitcoin madenciliği: Nasıl çalışır ve bunu yaparken para kazanabilir miyim?

Geçtiğimiz hafta internet yetkilileri ve diğer denetleyici kurumlarla yapılan görüşmeler sonrasında, Çin Halk Bankası (PBOC) başkan yardımcısı Pan Gongsheng’in artan hükümet baskısı için çağrıda bulunan bir not gönderdiğini iddia etti.

Reuters, Memora ulusal ve yerel makamların “sanal para birimlerinin merkezileştirilmesini sağlayan mekânları yasaklamak” ve “piyasa yapıcı faaliyetler sağlayan bireyleri veya kurumları yasaklamak” gerektiğini söyledi.

Not, aynı zamanda, insanların yurt dışındaki fonları taşımalarına yardımcı olan servislere yönelik soruşturmaların yapılmasını önerdi.

Ekonomiyle hiçbir ilişkisi olmayan sözde finansal yenilikler desteklenmemelidir.” dedi.

  • Amerika Birleşik Devletleri

Bir dizi ülke ve merkez bankası, resmi Kripto paralar yaratmanın ve yayınlamanın etkilerini düşünürken, ABD Federal Rezervleri kendi dijital paralarını tanıtmanın “muhtemel” olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Steven Mnuchin, ABD’nin Kripto paraları incelemek, tüm mali düzenleyicileriyle uyum sağlamak için bir çalışma grubu kurmak üzerine “odaklanmış” olduğunu söyledi.

Mnuchin, The Economics Club’a verdiği demeçte, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların, Bitcoin’lere sahip olduğunu gösteren bir Kripto Parası varsa, bizim yasalarımız gereği, bankalarla aynı yükümlülüğe sahiptirler.” dedi.

Kara para aklama kurallarımız var, her türlü farklı olgu için bu etkinlikleri izleyebiliriz. Dünyanın geri kalanı buna sahip değil. G20 ile çok yakın bir şekilde çalışacağımız şeylerden biri de bunun İsviçre numaralı banka hesapları olmadığından emin olmak.

Gelen Yale etkinlikte yaptığı konuşmada, geçen yıl Mart ayında finans ve sermaye piyasalarının geleceğini inceleyerek, Valiler üyesi Jerome Powell Federal Rezerv Kurulu herhangi merkez bankası bir Kripto Para benimseyerek gördüğü önce “politika konuları” ve “teknik zorlukların” analiz edileceğini söyledi.

Powell, Kripto Paranın, kara para aklama da dâhil olmak üzere küresel suç faaliyetleri için de bir hedef olacağını öne sürdü. Merkez bankaları, güvenliği güçlendirmek ve yasadışı faaliyetlere izin vermemek arasında ticaret yapmalıdır denildi.

  • Endonezya

Bankalar, Endonezya dâhil Kripto Para birimleri, anlamında uyardı. Bitcoin, ödeme sisteminde kara para olayları olabileceği için bazı uyarılar geldi.

Bankanın internet sitesinde yayınlanan yakın tarihli bir bildiride, Bank Indonesia, tüm ödeme sistemi operatörlerine; müdürler, anahtar operatörler, takas operatörleri, nihai ödeme operatörleri, ihraççılar, satın almalar, ödeme ağ geçidi operatörleri, Kripto Para operatörleri, para transferi operatörleri ve finansal teknoloji operatörlerine genel açıklamalarda bulundu.

Bank Endonezya düzenlemeleriyle çelişen dijital para cinsinden satış, alım satım veya alım satım işlemini durdurma üzerine bilgiler verildi.

Bank Indonesia, finansal sistem istikrarını, tüketici korumasını sürdürmesi gerektiğini ve Kripto Para birimlerinin resmi bir yöneticisi olmadığını, dolayısıyla sahipliğin “oldukça riskli ve spekülasyonlarla dolu” olduğunu söyledi.

  • Diğer Ülkeler (Almanya, Avustralya, İngiltere, Hindistan, Rusya)

Bu hafta Frankfurt’ta gerçekleşen bir etkinlikte, Almanya’nın Deutsche Bundesbank yönetim kurulu üyesi Joachim Wuermeling, Kripto paraların “etkin düzenlemesi” ancak çok geniş bir uluslararası işbirliği ile sağlanabileceğini söyledi.

Aralık ayında yapılan bir konuşmada Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, Kripto paraların ödeme aracı olarak “çok etkili” olmadığını, yüksek işlem maliyetleri ve madenler için gerekli olan aşırı miktarda enerji harcadığını söyledi. Bu para birimlerinin yükselişi geçici olabilir dedi.

Lowe, “Tamamen bir ödeme aracı olarak düşünüldüğünde, günlük işlemlerden ziyade, siyah veya yasadışı ekonomide işlem yapmak isteyenler için cazip olma olasılığı daha yüksek görünüyor.” dedi.

İngiltere’nin Finansal İdare Yetkilisi (FCA) Kasım ayında tüketicileri uyardı yatan yatırım olarak Kripto Para ile finansal oranlı ortamlar dahil farklar (CFD), sözleşmeleri ile ilgili olarak; FCA yaptığı açıklamada, “Bu ürünler son derece yüksek riskli, spekülatif ürünler.” dedi.

Yıllar içinde, Hindistan Merkez Bankası ilişkili potansiyel ekonomik, finansal, operasyonel yasal ve güvenlikle ilgili riskleri konusunda “Kullanıcıları, yatırımcıları ve satıcıları” Kripto Para birimlerine yönelik uyardı.

Eylül 2017’de Rusya Federasyonu Merkez Bankası, Kripto paraların anonim varlıklar tarafından verildiğini söyledi. Anonim nitelikleri gereği, “Vatandaşlar ve tüzel kişiler suçtan elde edilen gelirlerin yasallaştırılması (aklama) ve terörizmin finansmanı dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunabilirler.” dedi.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!