Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Bitcoin Nedir?

Bitcoin. Bir zamanlar teknoloji meraklıları arasında akademik bir fikir olarak tartışılan bitcoin, daha sonra illegal aktivitelerle uğraşan kişilerin ilgisini çekmiş ve hızlı bir para kazanmak isteyenlerin hedefi haline gelmiştir. İnsanlar neden bu kadar ilgileniyorlar?

İnsanlar neden Bitcoin satın alıyorlar?

İnsanlar her türlü sebepten dolayı Bitcoin satın alabiliyorlar. Bu sebepler arasında yasal yollarla iş yapanların takip edilememe durumu, alışveriş ihtiyacı için kullanım kolaylığı, yatırım aracı olarak kullanma ve Bitcoinin geleceği tamamen yeniden şekillendirebileceği iddialarıdır.

Bitcoin nedir?

En önemlisi elle tutulabilir fiziksel bir şey değil, tamamen dijital bir varlıktır, kullanımını kontrol eden hiçbir insan yoktur. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin bir kripto para birimidir.

Bitcoin kripto para birimlerinin ilk ve en önemlisi olan dijital bir para biçimidir. Çevrimiçi banka hesaplarınızı çalıştırma veya kredi kartlarınızı kullanımız gibi düşünün. Buna sahip olmak ya da kullanmak için fiziksel olarak bu paraya sahip olmanız gerekmez. Aynısı Bitcoin için de geçerlidir, sadece sayısal olan cüzdan numaraları ile bir çok şey yapabilirsiniz.

Bitcoin, blockchain teknolojisinin halka açık defterine oturur ve yavaş yavaş “madencilik” adı verilen bir uygulama tarafından yaratılır. Madencilik güçlü bilgisayarlar ile çalışır ve Bitcoin işlemleri için doğrulama sağlamak ve aynı zamanda yeni Bitcoinler oluşturmak için inanılmaz derecede karmaşık matematiksel formüller barındırır. Bu formüllerin zorluğu kıtlığı yaratır.

Ayrıca ne kadar üretilebileceği konusunda bir sınırlama vardır. Spesifik olarak 21 milyon adet bitcoin üretilebilir. Bunun gerçekleşmesi için uzun bir yol olsa da, bu sınır Bitcoin’i, alıştığımız ABD doları, Türk lirası ve diğer para birimlerinden oldukça farklı kılar.

Bitcoin neden yükselir ve neden düşer?

Bitcoin, ABD doları veya Türk lirası gibi para birimlerinden önemli bir şekilde farklıdır. herhangi bir merkezi kuruluş veya altın gibi fiziksel bir öğe tarafından desteklenmez.

Tek bir Bitcoin değeri tamamen insanların biçtiği değerlere göre şekillenir. Bunların çoğu, sizin için ne kullanabileceğiniz ve karşılığında aldığınız ürün veya hizmet miktarı ile ilgilidir. Tabii ki, paranın değeri uzun zamandır büyük ölçüde bir değer algısına dayanıyordu.

Bitcoin, herhangi bir hükümetten bağımsız olarak oluşturulmuş ve bağımsız kalmıştır. Onun değeri tamamen piyasa tarafından belirlenir. İnanılmaz yüksekliklere ulaştı, ancak aynı zamanda büyük fiyat şokları yaşadı ve içeriden bilgi ticareti, fiyat manipülasyonu ve diğer şüpheli durumları suçladı. Çünkü hükümetlerin yaptığı açıklamaların bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi aslında insanların bu haberler doğrultusundaki piyasadaki davranışlarıyla açıklanabilir.

Bitcoin ne işe yarar ve ne için kullanılır?

Bitcoin’in temel amaçlarından biri, bir işlem aracı olmasıydı. Yani para yerine kullanılır. Dijital cüzdanda saklandığında, mal veya hizmet için ödeme yapmak için dünyanın herhangi bir yerinden başka bir cüzdana gönderilebilir ve yıllar boyunca sadece bunun için kullanılması hedeflenmişti.
Bitcoin’in yıllardır gerçekleşen işlemlerde en çok kullanılan yöntemlerden biri, yasa dışı ürün satışı için olmuştur. Kripto para biriminin anonim niteliği sayesinde yasa dışı maddeler ve diğer öğeler için ödeme yapmak için kullanılmıştır.

Bu, Bitcoin’in sadece yasa dışı işlemlerde kullanıldığını söylemez. Gerçekten de, hayır kurumlarına bağışlarda, yemek siparişlerinde ve havayolu seyahatleri için bilet ödemesi yapmak için kullanılabilir. Hatta kendi ülkelerinin para birimi değer kaybeden kişiler tarafından geçici ödeme yöntemi olarak bile kullanılabilir.

Bitcoin fiyatı ne kadardı ve ne kadar olacak?

Bitcoin ilk oluşturulduğunda gerçek değeri yoktu. Herşey bir çift pizza için 10.000 Bitcoin ödendiğinde başladı. Zamanla bu para birimi için daha fazla kullanım alanı oluşturulduğu ve daha popüler olduğu için Bitcoin’in değeri de yükseldi. Tek bir Bitcoin 2010 yılında küçük miktarda değerlenmeye başladı ve 2017’nin sonunda 19.000 dolar’dan fazla olan Bitcoin bugün 6.000 dolar’dan fazla bir değere sahip.

Bu nedenle, son birkaç yılda ve en önemlisi 2017’de, insanlar Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görmeye başladılar. Stoklar, hisse senetleri veya altın gibi daha tipik sistemlere kıyasla aşırı derecede uçucu olsa da, Bitcoin insanların paralarını yatırım yapmaları için popüler bir yol haline gelmiştir. Bitcoin’u 2017 başında satın alanlar, yatırımlarını yaklaşık 20 kat geri döndürdüler. Bazı yetkililer ise Bitcoin’in 2020 yılına kadar yedi kat artabileceğini öne sürdü.

20 kat kazançlara rağmen 19.000 dan 6000 dolara düşmesi ile kayıplara yol açmıştır ve hala kanıtlanmamış bir dijital ortamın ne olduğu konusunda pek çok bilinçsiz yatırıma yol açtığını bilmek önemli. Mali kazanım ve kayıp potansiyeli açısından risk durumunu göz önünde bulundurursak kumar oynamaya bir o kadar yakındır ve para birimindeki büyük düşüşler sırasında insanların büyük miktarlarda kaybettikleri birçok üzücü öykü vardır.

SON OLARAK;

Bitcoin hakkında hem iyi hem de kötü yorumları olabilecek birçok insan var. Bazıları bunu hızlı para kazanmak için bir yol olarak görürken, diğerleri bunu tamamen yeni bir ekonomik model olarak görüyor. Bitcoin’in temel teknolojilerin öncüsü olması ve daha başarılı bir yol çizeceği konusunda bir çok insan hemfikir.

Bitcoin’in geleceği garanti değildir. Ancak finans dünyası, çevrimiçi işlemler ve birçok kişinin banka bakiyesi üzerindeki etkisini inkar edilemez. İyi veya kötü her şey için bir güç oldu ve tahmin edilen o uçuk fiyatlara ulaşmasa bile zamanın en fazla değerlenen para birimi olarak iyi hatırlanacak.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!