Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Altin 2019

Bankalarda Altın Hesabı Açmak Mantıklı Mı?

Bankalarda Altın Hesabı Açma Hakkında Bilgilendirme

Bankalarda altın hesabı açma; günümüzde en çok rağbet gören tasarruf yöntemlerinin başında geliyor. Özellikle yastık altı altınların olası hırsızlık sorunlarına karşı banka güvencesi ile korunması sayesinde ve oldukça avantajlı vadeli hesap alternatifleriyle de oldukça mantıklı bir seçenek oluyor.

Altın Hesabı Nedir?

Bir mevduat ürünü olan altın hesabı; altın fiyatlarında meydana gelen düşüşler ya da yükselişlerden etkilenmektedir. Genel olarak hem vadeli hem de vadesiz olarak açılabilir. Vadeli altı hesabı oldukça avantajlı bir hesaptır ve birçok olanağı da beraberinde getirir. Vadeli altın hesabı sayesinde, hesabınızda mevcut olan gram altın tutarı oranında, faiz geliri elde etmek mümkündür. Ancak vadesiz altın hesabı ile faiz geliri elde edilemez. Ancak altınlar çalınma, hırsızlık ya da kaybolma risklerine karşı güvence altında tutulur. Genel itibari ile hem vadeli hem de vadesiz hesaplardaki en önemli ortak yan; piyasada yaşanan altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerde etkileniyor olmasıdır. Yani, hesabınızda mevcut olan altının değeri piyasadaki altın fiyatlarıyla paralel olarak değişmektedir. Altın fiyatlarını etkileyen unsurlar sonucunda meydana gelen düşüş ve yükselişler doğrudan hesabınıza anlık olarak yansımaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi iseniz; altın hesabını bankanızın telefon, internet ya da şube bankacılığı üzerinden kısa sürede açabilirsiniz. Ancak hesabı ilk kez açacaksanız; hesap açmak istediğiniz banka şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Altın Hesabı Avantajlı Mı?

Banka hesabınızda mevcut olan altın ile tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat altın alımı ve altın satımı yapılabilir. Altın alımı TL, gram ya da çeyrek olacak şekilde yapılabilir. Örnek vermek gerekirse; hesabınızdaki x miktar TL ile bu miktara karşılık gelecek gram altın satın alabilirsiniz. Aynı şekilde altın satmak istediğinizde TL, gram ya da farklı seçeneklerde satım yapmanız mümkün. Altın alımı yapmak istiyorsanız; bunu bankanızda mevcut olan vadesiz TL hesabınızdan aktaracağınız tutarla yapmanız mümkün. Altın hesabınızdan altını nakde çevirmek istiyorsanız; istediğiniz tutarı da aynı şekilde vadesiz TL hesabınıza haftanın yedi günü, günün yirmi dört saatinde aktarmanız mümkün.

Bankanızda açacağınız altın hesabı ile alışık olduğunuz altın yatırımına aynı şekilde devam edebilir, birikimlerinizi banka güvencesi ile muhafaza edebilirsiniz. Bankadaki altınlarınız çalınma, kaybolma risklerinden de korunmuş olur. Bunun yanı sıra alım ve satım sırasında işçilik gibi masrafların da ödenmesine gerek kalmaz. Bunun dışında eski ve yeni tarihli altın problemi de yaşanmamaktadır.

Altın Hesabı Açmada İpuçları

Bazı bankalarda altın hesaplarından hesap işletim ücreti alınmaktadır. Ancak yeni nesil şubesiz bankacılık hizmetlerinde; bu gibi mevduat ürünlerinden herhangi bir masraf alınmamaktadır. Dolayısıyla da şubesiz bankacılık hizmetlerinden hesap açılması daha mantıklı olacaktır. Genel olarak çoğu banka altın hesabı açmak isteyen müşterilerine; mevcut altınları hesaplarına taşıyabilecekleri seçenekler de sunmaktadır. Şayet yastık altında tutulan altınlar varsa, bu aşamada banka; bu altınları da alacaktır.

İlginizi Çekebilir : 2019’da Altın Ne Olur?

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!