Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Bankacılık İş Olanakları

Bankacılık ve Finans Bölümü İş Olanakları

Bankacılık ve Finans Bölümü İş İmkanları

Türkiye’deki en büyük sorunların başında elbette mezun olduktan iş bulma endişesi gelmektedir. Okunan bölüm ve üniversite yılı fark etmeksizin herkes için geçerli olan iş bulma endişesi, kendini en bankacılık ve finans bölümünde de göstermektedir. Ancak, bankacılık ve finans bölümleri çalışacak alanın geniş olması sayesinde daha zengin bir sektördür. Ancak elbette bazı durumlarda her sektörde olduğu gibi iş imkanları yaratılabilir.  Bankacılık ya da finans bölümünden mezun olan herkes için farklı birçok iş imkanı bulunmaktadır. Her iki bölüm içinde temel matematik ve kurumlarda ekonomik takipçi ve rapor düzenleyici olarak çalışılabilecek kadar çok ekonomi bilgi öğretilmektedir. Birçok kurumun ve kuruluşun genel olarak en çok ihtiyaç duyduğu pozisyonlarda bulunmak, çalışmak ve bunlarla birlikte; muhasebe ve iktisat alanında öğrenilen sayısal veriler ile çalışan finans şirketlerinde iş fırsatları doğabilir.

Bankacılık ve Finans bölümü, günümüzde birçok üniversitede; bankacılık sektöründeki artan talepler doğrultusunda öğrenci yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak; Matematik, Temel İstatistik, Temel Hukuk, Banka Hukuku, Muhasebe, Para – Banka – Kredi, Finansman, Uluslararası Finansman, Risk Yönetimi, Bilgisayarlı Finans Analizleri, Yatırım Proje değerlendirme gibi teorik derslerin eğitimleri verilmektedir. Bunun dışında piyasaya yönelik uygulamalı staj ve eğitimler de verilmektedir. Bundan dolayı da birçok sektörde bankacılık ve finans bölümü mezunu kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bankacılık ve Finans bölümü mezunu kişiler sayesinde; bankacılık, finansal danışmanlık ya da aracılık, yatırım proje yönetimi ve finans yöneticiliği türünden uzmanlık alanları için elemanlar yetişmektedir. Bunun yanı sıra gerek teorik, gerekse pratik olarak gerekli altyapısı sağlam bir şekilde donatılan, almış olduğu eğitimler sayesinde de uluslararası ve ulusal düzeyde çalışabilecek sertifika ve belgeleri alabilme konusunda avantajlı olan nitelikli kişiler yetiştirilmektedir.

Bankacılık da elbette bir diğer iş alanı. Özel bankalar; yeni başlayan kişiler için yalnızca veznelerden ibaret olsa dahi; kira ödeme, fatura yatırma gibi basit işlerden sonra banka temsilciliği ve daha da ilerleyen dönemlerde banka müdürlüğüne kadar uzanan bir yola giriş yapabilirsiniz.

Bankacılık ve Finans ile İlgili İş İmkanları

Finans danışmanlığı günümüzün en önemli meslek kollarından biri. Paranın ya da sermayenin doğru ve verimli kullanılmasını sağlayan bu meslek kolu, piyasa içinde bu sermayenin işlemesini sağlayan önemli bir meslek kolu. Günümüzde özellikle rağbet görmeye başlayan finans danışmanlığı veren oluşumlar; her müşterisine ayrı bir alaka göstermektedir. Bu aşamada püf nokta; işi bilen, profesyonel ve alanında uzman kişilerle çalışmaktır. Bankacılık ve finans için ilgili bölümlerden mezun olmuş kişilerin çalışabileceği bir diğer alan ise ekonomi…  Ekonomi; diğer mesleklerden farklı olmakla beraber farklı iş olanaklarına da sahiptir. Bunlardan ilki elbette ki sigorta. Sağlık, deprem, araç sigortası gibi kendi içinde birçok farklı alana ayrılan sigorta birimleri iş alımlarında finans ve bankacılık alanlarından mezun olmuş kişilere öncelik tanımaktadır. Tüm bu alanlarda çalışabilmek için elbette en önemli şartlardan biri tecrübe ve iş deneyimidir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

2 Responses
  1. Bankacılık ve finans bölümünün iş olanakları sadece Türkiye sınırları içerisinde değil globalleşen dünyada tüm Avrupa ülkelerinde iş imkanı içermektedir. Bu bölümü okuyup yurt dışındaki iş imkanlarını merak edenler varsa hangi ülke de çalışmak istediklerini yorum olarak belirtebilirler. İçerik editörlerimiz bahsi geçen ülkedeki iş olanaklarını araştırıp sizlerle paylaşacaktır. İlginize teşekkür ederiz.

Düşünceni Paylaş!