Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır ?

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi her müşteri için zaman zaman gerekli olan bir mali kaynaktır. Çünkü bazı zamanlarda kişiler nakit ihtiyacı ile karşı karşıya kalırlar ve bu nakit ihtiyaçlarını nasıl giderebileceklerini merak ederler. İşte bu gibi durumlarda ihtiyaçlarınızı bir nebze olsun dindirmek ve nakit ihtiyacınızı da karşılamak amacıyla bazı bankaların araç ipotekli ihtiyaç kredisini hizmetinize sunulmaktadır.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi temelinde şu yatmaktadır. Sizin mali olarak para sıkıntısı içerisinde olmanız gerekir ve bankanızdan ihtiyaç kredisi çekmek istersiniz. Bankanızda size vereceği ihtiyaç kredisinin karşılığında bir teminat görmek ister. İşte bu gibi durumlarda mutlaka teminat olarak aracınızı gösterebilirsiniz. Teminat olarak aracınızı gösterdiğiniz anda aracınız ipotekli olarak bankanın listesinde yer alır. Siz borcunuzu ödeyene kadar herhangi bir şekilde aracınızı satamazsınız ama kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakit ihtiyacınıza karar verdikten sonra araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları araştırmanız gerekecektir. Yukarıda belirttiğimiz gibi her banka araç ipotekli ihtiyaç kredisi vermez. Sadece bazı bankalar araç ipotekli ihtiyaç kredisi hizmetlerini müşterilerine sunmaktadırlar. Bankanızı bulduktan sonra bir diğer adım ise bankanın istediği kriterlere uymaktır. Bankanızın kriterlerine uyuyorsanız sizlerden bazı belgeler isteyecektir.

Genellikle araç ipotekli ihtiyaç kredisi başvurularında başvuran kişinin nüfus cüzdanı ve ehliyet belgesi, oturduğu yeri gösterir bir belgenin bankaya gösterilmesi önemlidir. Bununla birlikte sizden gelirinizi gösteren bazı evraklar istenecektir. Bu evrakların ayrıntılarını yine banka ile görüştüğünüzde öğrenebilirsiniz. Her banka ayrı bir gelir beyannamesi rica edebilir. Gelirinizi gösterir belgeden sonra bir de sizden aracınızın ruhsatı istenecektir. Araç ruhsatını da getirdikten sonra şartlara uymanız dahilinde hemen başvurunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilir ve en kısa süre içerisinde de ihtiyaç kredinize kavuşabilirsiniz.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kimler Araç İpotekli İhtiyaç Kredisine Başvurabilir?

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapan kişilerden bazı özellikler istenmektedir. Birçok ipotekli kredi seçeneği bulunur. Bunlardan bazıları ev ve arsa ipoteği olmaktadır. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi diğer kredi çeşitlerinden ayıran önemli bir özellik vardır. O da ipotek ettirilecek olan aracın mutlaka başvuran kişinin üzerine olma zorunda olmasıdır. Başvuran kişinin üzerine değilse o araç ile ilgili herhangi bir işlem yapılmaz. Bu işlem arsa ile evde ise bir yakınınıza ait olabilir. Ama durum araç için konuşulursa mutlaka başvuran kişinin üzerine kayıtlı olması gerekmektedir.

Ayrıca başvuran kişinin kredi notuna da bakılmaktadır. Kredi notunda kişinin kara liste içerisinde yer almamış olma özelliği aranmaktadır. Ayrıca bankalar verecekleri kredi limitlerini araç değerinden daha az olarak belirlerler. Ayrıca bu noktada kredi kullanacak kişinin gelir beyannamesi de büyük önem kazanmaktadır. Yukarıda verilen noktalara dikkat edildiği sürece herkes araç ipotekli ihtiyaç kredisine başvuru yapabilir.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi her bankadan sağlanamamaktadır. Bazı bankalar mevzuatları gereğince bu gibi kredilerden uzak durmaktadırlar. Eğer araç ipotekli bir ihtiyaç kredisi çekmeye karar verdiyseniz ve şartlarını incelediğinizde yer alan şartların sizlere uyduğunu düşünüyorsanız bir sonraki adım araç ipotekli ihtiyaç kredisi çeken bir banka bulmaktır.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilmeniz için bankalar sizin aracınız üzerine herhangi bir şeyin kayıtlı olmamasına bakacaktır. Aracınız üzerine herhangi bir rehin durumu gözükürse araç ipotekli ihtiyaç kredisini çekemezsiniz.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren banka listesi ise şu şekilde olmaktadır.

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • QNB Finansbank
  • TEB
  • Halkbank
  • İş Bankası gibi bankalardan araç ipotekli ihtiyaç kredisini kullanabilirsiniz.