Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

Dolar Dünya Parası Olarak Kalmaya Devam Edebilir mi?

2020’de Dolar Ne Olur?

2020’de Dolar Artar mı Düşer mi?

Para piyasaları 2018-2019 senelerinde ciddi çalkantılara ev sahipliği yaptı. Genel olarak gelişen ülke para birimleri karşısında oldukça yüksek değer kazanan, fakat Euro ve Sterlin gibi değerli para birimleri karşısında değer kaybeden dolar, 2020 yılında, özellikle Türk Lirası’na karşı oldukça farklı bir grafik sergiliyor. Bundan dolayı da en merak edilen konulardan biri 2020 senesinde doların nasıl bir grafik sergileyeceği. Belirsizlikle beslenen dolar kuru, yükselecek mi yoksa düşecek mi en merak edilen konuların başında geliyor. Bundan dolayı da 2020’da yatırımcılar dolar konusunda her türlü sürprize hazır olmak zorunda.

2020 senesi dolar için oldukça dengesiz gözüküyor. Genel olarak yatırım açısından dolar yerine farklı yatırım kollarına yönelmesi öneriliyor. Çeşitli kuruluşlar ise, diğerlerinin tam aksine doların 2020’da tüm tedavüller karşısında değer kazanabileceğini ve yatırım yapılabilecek bir para birimi olduğunu ortaya koyuyor. Tahminlerin her biri birbirinden farklı olduğu için yatırımcıların kafası karışıyor.

2020’de Dolar Yükselir mi?

2020 dolar için oldukça dengesiz bir sene olacak. 2018 ve 2019 senelerinde kendini gösteren bu dengesizlik, tamamen FED’in faiz politikaları ile ilgili olarak doların düşmesine ya da yükselmesine yol açabilir. Genel itibari ile Türkiye için; doların Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam edeceği ön görülüyor. FED’in faiz politikasının yarattığı baskı da eklenince, piyasaların doları çok yüksek rakamlardan fiyatlayacağı tahmin edilebilir. Türkiye’de ekonomik daralma meydana gelmesi durumunda dolar kurunun kademeli olarak yükselmesi mümkün. Ekonomik göstergeler, 2020’de doların yükseleceğine dair sinyaller veriyor.

2020’da Kısa Vadede Dolar Ne Olur?

Kısa vadeli yatırımlar, döviz alanlar için oldukça uygun. Kısa vadeli yatırım yapmak isteyenler için en doğru tercihlerden biri olarak doları tercih edebilirsiniz. Fakat bu aşamada belirsiz bir sene olacağını unutmamak ve yatırımları da riski göze alarak yapmak gerekmektedir. Henüz yatırım firmaları ve ekonomistler tarafından kısa vadeli 2020 tahminleri resmi olarak yayınlanmış durumda değil. Bundan dolayı da kısa vadede piyasayı okuyarak Dolar – Türk Lirası paritesinde kazanç sağlamak mümkün. Her sene olduğu gibi, yılın son çeyreğinde dolar yükselebilir ve gelecek yılda düşüşle karşılaşılabilir.Dolayısıyla da 2018’in son çeyreğinde dolar alımı yaptıysanız, 2020’un ilk çeyreğinde elinizde tutmanız ve orta vadede kar satışlarına başlamanız bilirkişiler tarafından öneriliyor. Ancak ekonomik durumun belirsizliği göz önünde tutularak, yatırım tavsiyesi almadan, kendi araştırmalarınız ile karar vermeniz en doğrusu olacaktır. 2020’da kısa vadeli dolar yatırımları de önerilen ve tavsiye edilen bir konu değil. Özellikle FED politikalarının belirsizliği ve küresel ekonomik gerilimler sebebi ile kısa vadeli yatırımlar için borsaya yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Kısa vade için piyasalar 2018’in son çeyreğinden itibaren fiyatlanmaya başlayacak. ABD’li yatırım firmalarının özellikle dikkat çektiği bu konu göz önünde bulundurulunca, kısa vadede dolar yatırımı yapmak çok mantıklı bir hamle olarak görülmüyor. Fakat her para biriminde olduğu gibi, dolarda da belirsizlikler elbette söz konusu olacaktır. Anlık olarak siyasi durumlar; piyasa durumu ve özellikle Avrupa bankalarının faiz politikaları, hem TL hem de Euro karşısında doların hızlı bir şekilde değer kazanmasına yol açacaktır. Bu konuda henüz resmi bir tahmin yayınlaşmış değil. Ancak, şayet bu tarz bir senaryo gerçekleşirse dolar kısa vadede kazançlı bir yatırım aracı haline gelebilir.

2020’de Orta Vadede Dolar Ne Olur?

Dolar belirsiz bir para birimi. Bundan dolayı da, orta ve uzun vadede her zaman daha yüksek kazançlar açısından daha avantajlı. Özellikle düşüş yaşanan dönemlerde satın alınması durumunda orta ve uzun vadede güvenli limanlar arasında gösterilen dolar, 2020’nin ortalarında da yüksek bir grafik içinde olabilir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

1 Response
  1. Fahrettin

    2019’da Döviz yatırımımı Dolar’dan yana kullanacağım. Tabi ki yatırımları bölmekte fayda var ancak bu sene Dolar’a şans tanıyacağım.

Düşünceni Paylaş!