Parayadair 2020 Duyuruları

Parayadair – Finans, Forex, Döviz ve Daha Fazlası…

10-Kasim-Ataturk

10 Kasım’ın Önemi

10 Kasım’da ekonomi gündemi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının anılması ile başladı. Peki 10 Kasım’ın önemi nedir?

10 Kasım Nedir? Anlamı ve Önemi

Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma haftası olan Atatürk Haftası; her sene 10-16 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır. 10 ve 16 Kasım tarihleri arasında kutlanan yüce Türk milletinin fertleri için oldukça önemli bir haftadır. Ulus olarak Atatürk’ün bizler için yaptığı fedakarlıkları ve kahramanlıkları andığımız oldukça önemli bir haftadır. Her ulusun ve her milletin bir kahramanı vardır. Türk ulusunun en büyük kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, padişahın ilgisizliği sebebiyle enkaz haline ve işgalci devletler tarafından paylaşılan yurdumuzun, yok edilmek istenen ulusumuzun kurtarıcısı olmuştur. Yüce Atatürk, hayatını ulusunun kurtuluşuna adamıştır. Bundan dolayı da dünyada eşine az rastlanan liderlerden biri olarak en saygıdeğer liderlerden biri olarak da tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk; 10 Kasım 1938 tarihinde, saat dokuzu beş geçe hayatına gözlerini yumdur. Atamız; aramızdan ayrılsa da yaptığı fedakarlıklar, çalışmalar, eserler ve en önemlisi fikirleri ile sonsuza kadar yaşayacaktır.  Yüce Atatürk ‘ün yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamak ve anlatmak için onu iyi tanımamız  ve gelecek nesillere tanıtmamız gerekmektedir. Fikirlerinden yararlanılarak geleceğimizin temelini sağlamlaştırmamız en önemli görevlerimizden biridir. Bizim görevimiz ise bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmamız.

Dolayısıyla da her sene 10 Kasım günü Atamızın aramızdan ayrılışı törenlerle bir kez daha anımsanır ve bu günde Atatürk’ün vatanseverliği, kişiliği, devlet adamlığı, fikirleri ve yurdumuzun kalkınmasındaki çalışmaları anlatılır. Yaptıkları, fikirleri kavranmaya çalışılır ve unutturulmamak üzere yeni nesillere de anlatılır.  Her yıl 10-16 Kasım tarihleri arasındaki, Atatürk Haftasında Atatürk’ün yaşamını hatırlar ve anlatmaya devam ederiz.

10 Kasım 1938 Yılında Ne Oldu?

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım; saat 9’u 5 geçe aramızdan ayrılan Ulu Önder Atatürk’ün ölümünün yıl dönümü olarak tarihlere kazınmıştır. Yalnızca Türk ulusunun değil, birçok ulusun da sevgi ve saygısını kazanan Ulu Önder Atatürk için okullarda etkinlikler, anma törenleri ve saygı duruşu yapılmaktadır. Her sene 10 Kasım saat 9’u 5 geçe sirenler çalar ve saygı duruşunda bulunulur. Ankara’da resmi bir tören ile bu ulu gün kutlanır. Her 10 Kasım’da Türkiye’de hayat saygı duruşu için durur. Bayraklar da yarıya iner.

10 Kasım tarihinde; sağlık durumu kötüye giden Ulu Önderimiz Atatürk’e konan siroz teşhisi sonucu yapılan tedaviler sonuç vermedi. Bunun sonucunda ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Naaşı ise büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı. 80 yıl önce dünyaya gözlerini kapatan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. yılı anılıyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü her sene 10 Kasım tarihinde, saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

 

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Düşünceni Paylaş!